reklama

Neinformatizovať a nevzdelať !

Rozmýšľal som o SDKÚ. Nie že by som fakt od nudy nemal čo robiť, no z času na čas sa zamyslím na tým, ako to bude v politike vyzerať o pár rokov. Okrem toho, že je SDKÚ garantom ekonomických reforiem, imidžovo sa drží v tieni ministra Mikloša a stmeľuje ju neodolatelná aura premiéra Dzurindu, nemá žiadnu hodnotovú orientáciu. Keďže som však hľadal kde sa dalo, niečo som našiel. Konkétne ide o projekt informatizácie a vzdelanostnej ekonomiky. Keďže sa však v tomto bode až nebezpečne zhodujú s takými intelektuálnymi skvostami ako programové hodnoty strán SMER-u, HZD či KSS, nezostáva mi nič iné než sa nad tým zamyslieť znova.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Vzdelanostná ekonomika a  informatizovaná spoločnosť sú súčasné modly a bludy zároveň. Modly preto, že predstavujú spásonosnú myšienku,ktorá údajne umožní týmto jediným krokom dosiahnuť ekonomický rast i prosperitu. Je akýmsi svetlom na konci tunela pre EÚ či štáty Západnej Európy, ktorý im bez nutnosti škrtania vo výdavkoch nafúknutých rozpočtov, reformovania zastaralých dôchodkových systémov či nepružnej podnikateľskej legislatívy, znova naštartuje hospodársky rozvoj a zlepšenie. (V tomto ohľade je filozofia SDKÚ zodpovednejšia.) Prestavuje bludnú vieru, nepodloženú realitou ani skúsenosťami ale zbožnými snami o svete a ľuďoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

I Mao C´tung sníval svoj sen o tom, ako násilné spriemyselnenie Číny či vzbura proti prirodzeným autoritám privedie túto obrovskú krajinu do zasľúbeného raja bohatstva a prosperity. Prišiel však nevyhnútný pád, milióny mŕtvych a úpadok trvajúci niekoľko desaťročí. Aj v Sovietskom Rusku, keď už nevedeli kam z konopí, vypracovali projekt elektrifikácie obrovských území ako všeliek na hladomor a biedu. Nevyhnutne prišiel opäť úpadok, tyrania a kopa mŕtvol. Je iste pritiahnuté za vlasy porovnávať takéto beštiálne manipulácie s masami ľudí s osvieteneckým projektom informatizácie a vzdelanostnej ekonomiky. Čo však zaráža je fakt, že je to opäť projekt niekoľkých politických elít a cieľ, ktorému sa má obetovať maximum.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Treba si priznať, že v našom národe žijú ľudia s vysokou inteligenciou, priemernou a dokonca s nízkou. A okrem práce duševnej je veľmi potrebná i cenená manuálna práca. Nevyžaduje toľko abstraktného ale práve tak si žiada fyzické zručnosti a šikovnosť. Predpokladať, že vhodným nastavením kritérií a podmienok na prijatie, vybavením učební a kapacít, prijatím uznesení a zásad o rovnosti každej hlavy, sa stratia všetký ekonomické problémy, je hlúposť. Ľudia sú si v svojej podstate rovní, ale nemajú rovnaké schopnosti a zručnosti. Dokonca ani rovnaké sny či predstavy o šťastí či sebeuplatnení. Preto chcieť od budúcnosti aby produkovala iba vzdelancov, filozofov či matematikov, je ako chcieť dážď uprostred púšte. Pokus akýmsi vznešeným opatrením zmeniť ľudskú prirodzenosť a normálny vývoj.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Pritom pokus o čo najväčší počet vysokoškolských študentov tu už bol. 60-te roky priniesli Francúzom nevídane ľahkú možnosť zapísať sa na univerzitu. Dramaticky vtedy stúpol počet študentov, ktorí sa však namiesto zodpovednosti z práce, ktorú by normálne vykonávali, začali politicky radikalizovať a ozbrojovať. Výsledkom všeobecného prístupu k univerzitnému vzdelaniu boli násilné nepokoje roku 1968, ktoré musela potlačiť polícia a armáda. Namiesto množstva vzdelancov a intelektuálov univerzity splodili hŕbu ľavicových a anarchistických živlov, čo namiesto budovania hospodárstva a demokracie, chceli naopak daný poriadok zničiť a ovládnuť. Vyšším vzdelaním človek nezíska automaticky i vyššie morálne hodnoty. Niekedy je to práve naopak.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 

Preto je i odpoveď na otázku, prečo sú napríklad Spojené Štáty tak vpred pred ostatnými štátmi v oblasti informatizácie, majú najlepšie univerzity na svete a investície do vedy a výskumu prevyšujú všetky očakávania, tak jednoduchá. Peniaze vložené do výskumu sú súkromné a sledujú „zavrhnutiahodný“ zisk. Úroveň vzdelávania sa odvíja od prianí a predstáv študentov, čiže zákazníkov, ktorí si za to tvrdo platia. Keďže informatizácia šetrí náklady a je moderným javom, oplatí sa ju využívať a zavádzať. Nikto nemá v hlave vznešené ideály či celospoločenské plány. Sleduje skrátka svoj sebecký súkromný záujem a tým omnoho efektívnejšie pomáha sebe i spoločnosti naokolo.

 

Cesta na zvyšovanie vzdelanosti populácie, investícií do vedy či informatizácie nie je rastúca položka v štruktúre štátneho rospočtu ale práve naopak, znižovanie nezmyselných sociálnych výdavkov či daní a podpora aktívnych a podnikavých občanov. Oni budú vedieť, či vzdelanostná ekonomika bude tým svetlom na konci tunela alebo len ďaľším výstrelom do vzduchu, keď sa na zem nezrúti žiadne pečené kura.

 

 

Jozef Šutara

Jozef Šutara

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyznávam kresťanské a konzervatívne hodnoty. A som tomu rád :) Zoznam autorových rubrík:  Nekorektné správyOsobnostnéNezaradené

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu